«

»

apr
28

Kolmanda kursuse lennujuhid piiritagust elu uudistamas

16. aprillil toimus 3. kursuse lennujuhtide tutvustav külaskäik Helsingisse. Päeva jooksul käidi Vantaa lennujaamas, lähedalasuvas Avia College’s ning tutvuti erinevate üksuste tööga.

Kolmapäev paitas tudengeid eriti sooja päikese ning väikese tuulega. Hommik algas Vaanta lennujaama tutvustusega. Saime käia terminalides, tutvusime sealse turvakontrolliga ning uudistasime, kuidas käib non-shengen reisijate liikumine ühelt reisilt teisele. Vantaa lennujaama üheks eesmärgiks on olla sõlmpunkt Aasia ja Euroopa vahel ning seepärast pannakse rõhku just idast tulnud reisijate parimaks teeninduseks. Näiteks on lennujaamal pakkuda üle kümne automaatse turvakontrolli, mis on just mõeldud Aasiast ja Aasiasse reisivatele klientidele ja kus saab kogu isikutuvastusprotsessi läbida ilma turvatöötaja abita.

Foto: Ilo-Kaisa Volmer

Seejärel tutvusime Finnairi lennukite hooldusangaariga, kus hetkel viidi läbi liinihooldust kahele reisilennukile. Kahjuks seal aga pilte teha ei lubatud. Mällu sai jäädvustada aga selle võrra rohkem, kui jalutasime ringi A340 salongis ning viskasime pilgu nii kokpiti kui ka pardateenindajade kitsukesse magamisruumi. Lennujaama tutvustav ring lõppes FinnHEMS baasi külastusega. Sealne med-töötaja tutvustas meile päästetöödeks kasutatavat helikopterit, rääkis oma tööst ning kinnitas, et juba ühe noore inimese elu päästmine katab maksutuluna kopteri terve aasta jooksvad kulutused.

Foto: Ilo-Kaisa Volmer

Pärast maitsvat lõunasööki lennuväljal töötavale personalile mõeldud sööklas, jätkasime ringkäiku Finavia lennujuhtide tööga tutvumiseks. Alustuseks kuulasime ülevaadet Finaviast ning Vantaa lennujaamast lennujuhi pilgu läbi. Seejärel uudistasime lähenemislennujuhtide tööd. Hetkel baseeruvad nad remonditööde tõttu maa-aluses baasis, mida nad ise koopaks kutsuvad. Enne pärastlõunast tipptundi oli seal avatud kolm positsiooni. Lähenemislennujuhtide juurest liikusime hoopis teises majas asuvate lähilennujuhtide juurde. Tornist avanes imeline vaade ning avatud oli neli positsiooni. Võrdluseks on Tallinna tornis avatud vaid üks positsioon ning vajadusel on abiks planeerija.

Foto: Ilo-Kaisa Volmer

Viimaks külastasime lennujaama vahetus läheduses asuvat Avia College lennujuhtide kooli. Konkurss sinna on kordades tihedam kui meil ning ühele kohale pürgib paarisaja õpilase ringis.  Õppetöö toimub kolledžis sarnaselt meie koolile kasutades UFA simulaatorkeskkonda. Pseudopilootidena kasutatakse nii õpilasi kui ka juba litsenseeritud piloote ja lennujuhte, keda veel pole tööle palgatud. Lähilennujuhtide õpetamiseks on radaritele lisaks ka kaks väikest tornisimulaatorit. Õppetöö toimub vaid kutse omandamiseks ning kahe õppeaasta jooksul kõrgharidust ei omandata. Küll aga saavad õpilased kõik reaalse praktikakogemuse ja OJT erinevatel Soome lennuväljadel.

Kokkuvõtvalt jäid kolmanda kursuse lennujuhiõpilased kogetuga rahule. Naaberüksuste külastamine avardab silmaringi ning annab hea ülevaate sellest, kuidas piiri taga samasugusele tööle läheneda saab.

Mariliis Õun
A1  III kursus

Permanent link to this article: http://propeller.eava.ee/2014/04/kolmanda-kursuse-lennujuhid-piiritagust-elu-uudistamas/

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>