«

»

okt
15

Crisis management (in aviation industry), Jan “Palle” Palmér

Esmaspäeval, 7. oktoobril toimus Eesti Üliõpilaste Seltsi ajaloolises majas Jaan Tõnissoni 1 avalik kõnekoosolek, kus kõneles Estonian Airi tegevjuht Jan “Palle” Palmér.  Palle rääkis kohaletulnutele iseendast, meeskonna juhtimisest suurte muutuste ajal ja kriiside lahendamisest Estonian Airi näitel, sealhulgas rahvusliku lennufirma jätkuvatest väljakutsetest ning lennundusturu hetkeseisust.  Kuulajaid oli arvukalt ja eriti hea meel oli saalis kohata paljusid Lennuakadeemia üliõpilasi ja vilistlasi, kes ei jätnud võimalust kasutamata, et esinejalt Eesti lennunduse tuleviku üle arvamust küsida.

Kuulsime sellest, kuidas tänaseks pensioniikka jõudnud karismaatiline mees kunagi mereväe eriüksuslasena alustas ja tasapisi oma tegemistega keeruliste äriprotsesside nõustajaks ja juhtijaks jõudis. Viimased 25 aastat lennunduses on möödunud huvitavalt ja meest ennast kaasa kiskuvalt, nii et tavaliselt mõnekuuliseks, näiteks hädaolukorrast väljumise nõuandjaks kokku lepitud töösuhted on veninud aastatepikkusteks ning juhtinud osapooled välja uudsete ja huvitavate lahendusteni. Ja mõnikord on olnud eesmärk näiliselt lihtne – omanikele ja klientidele võimalikult valutu ebamõistlikuks kujunenud tegevuse lõpetamine.

Hr Palmér rõhutas kuulajatele, et lennundusäri on valdkonna terava konkurentsi ja globaalsel turul asetleidvate muutuste tõttu pidev kriisidega tegelemine. Seejuures tuleb ennekõike lähtuda tervest mõistusest, analüüsida oma tegevust pisemate detailideni ja kontrollida nende tegevuste mõju olulistele jõudlusnäitajatele. Lennufirma majandusliku edukuse tagamiseks on ta tähtsustanud selliste lihtsate suhtarvude jälgimist nagu ettevõtte töötajate arv lennuki kohta ja keskmine tulu reisija kohta.

Estonian Airist ja Eesti lennundusest räägitu võib kokku võtta fraasiga “olukord on suurepärane kuid mitte lootusetu”. Eelmise juhtkonna poolt suurejooneliste laienemisplaanidega ummikusse jooksnud firmat päästma kutsutud mees leidis eest liiga paljude kahjumlike lennuühendustega, ülepaisutatud ja otsustamisjulgust nappiva meeskonnaga ning erinevate lennukite “kollektsioneerimisega” tegeleva võlgades ja eksistentsiaalsetes probleemides viskleva firma. Tänaseks on “downsizing” veel lõpule viimata, 2012.a liinivõrgust on alles vähem kui pool, lennukitest ja meeskonnast umbes pool ning kärpimisi tuleb teha rohkemgi. Täna on juht veendunud, et ollakse õigel teel ja Euroopa Komisjoni otsustajatele suudetakse tõestada, et omanikupoolsed rahasüstid on põhjendatud ja nende abil suudetakse firma päästa. Alates 2015.aastast loodab hr Palmér ette võtta juba julgemaid samme ettevõtte tuleviku planeerimiseks.

Kõnekoosolekule tulnud lennundushuvilistele noortele edastatud sõnum Estonian Airist kui atraktiivsest tööandjast ei olnud just optimistlik, sest lähitulevikus võib firma töötajate arv veelgi väheneda. Samas rõhutas Jan Palmér, et suhteliselt väike lennuettevõte kavatseb panustada eelkõige noortele. Selle mõtteviisi kinnituseks on alustatud arenguprogramm noorte juhtide kasvatamiseks firma sees.

Jaan Tamm “Propellerile”, 08.10.2013

Permanent link to this article: http://propeller.eava.ee/2013/10/crisis-management-in-aviation-industry-jan-palle-palmer/

1 kommentaar

  1. priitkaru says:

    Käisin isegi Jan Palméri kuulamas, ta on tõesti väga karismaatiline ja huvitav mees. Oli meeldiv õhtupoolik!

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>