«

»

märts
23

Andres Valgma – jõutõstja

Viis võistlust, neli medalit. Kaks aastat pealtnäha elutut elu, et tõsta rasket rauda ja kombata inimvõimete piire… Jõutõstmine – omaette maailm, kindlate eesmärkidega.

Kaks aastat tagasi, peale pikka pausi, otsustasin uuesti trenni minna. Seekord Ülenurme spordihoone jõusaali, kus töötab ka treener Kaido Sirge. Tänu temale tekkiski huvi jõutõstmise vastu. Kaido utsitamisel tegin oma elu esimese jõutõmbe – tol hetkel oli selleks 120kg. Samuti tänu temale sain elus esimest korda proovida surumissärki ja kükitrikood – keha oli küll täis verevalumeid, aga hing sai lõplikult kuradile müüdud! Millest huvi sellise spordiala vastu? Lihtsalt tekkis huvi, kui palju jõudu minu sisse mahub…

Allikas: Reio Laurits

Esimeseks võistluseks sai 17.12.2011 Kõrvekülas peetud Tartumaa Meistrivõistlused jõutõstmises. Esimene võistlus ja esimene kogemus. Endastmõistetavalt oli tol hetkel teadmatusest närvipinget omajagu, kuid tegelikkuses on vahel kergem vähem teada. Kükk 145kg, lamades surumine 107.5kg ja jõutõmme 217.5kg tagasid mulle -74kg meeste seas esikoha.

25.02.2012 toimus Sparta spordiklubis Klassikalise jõutõstmise EMV. Spetsiaalset tõstmisvarustust seal küll kasutada ei tohtinud, kuid siiski jääb selleks võistluseks valmistumine mulle meelde kui üks kõige rängemaid. Omast lollusest olin sunnitud 6 päevaga kaotama ca. 3.5kg kehakaalu, et kaaluklassi mahtuda.  Kiirest kaalulangusest tekkisid ajutiselt krambid ja nõrkus, lisaks veel kerge stress ja närvipinge…   Aga siiski, kükk 135kg, lamades surumine 120kg ning jõutõmme 212.5 aitasid mul saada -74kg kaaluvate meeste klassis pronksi.

24.03.2012 oli järjekordne võistlus Sparta spordiklubis. Täpsemalt siis 2012 EMV jõutõstmises. Ettevalmistus võistluseks oli omamoodi katsumus, sest pea iga trenn tuli kasutada varustust ning kehal leidus alatihti varustusest tekkinud verevalumeid – füüsilise valu taluvuse piir sai üsna selgeks.  Seekord olin ka kavalam ja registreerisin ennast -83kg kaaluvate meeste klassi, et mitte muret tunda enda kehakaalu pärast… Karm reaalsus oli aga see, et enne võistlust kaalule astudes näitas see 73.8kg ning jõin endale kiirelt vett sisse, et üle 74kg kaaluda – vastasel juhul poleks võistlema pääsenud…  Kükis sain kirja 160kg, lamades surumises 140kg ning jõutõmbes 232.5kg. Lõppkokkuvõtteks hõbemedal -83kg kaaluvate meeste seas.

28.04.2012 – Üliõpilaste MV 2012 Eesti Maaülikooli spordihoones. Võistlus nagu võistlus ikka, kuid siiski on ta jäänud mulle meelde kui üks kõige rängemaid – just võistlus ise, mitte ettevalmistus. Tookord kükkisin 140kg, surusin 117.5kg ning tõmbasin 220kg. Meeste -74kg klassis hõbemedal!

24.11.2012 Noorte, juuniorite ja veteranide EMV Tartu Ülikooli spordihoones. Ettevalmistus oli ränk – täis füüsilist valu, verevalumeid ja stressi. Kogu panus läks lamades surumisele. Mis sai? Ehki Kaido Sirge ja Marianna Bogdanova mulle abiks olid, ei saanud ma surumises tulemust kirja ja kindlast poodiumikohast olin ilma. Kükis sain tulemuse 180kg kirja, kuid lamades surumises mitte – särgiga surumisel oli kogemust vähe. Trennis surusin ulmelisi numbreid, kuid võistluste esimesel katsel ei jaksanud endale 145kg kaaluvat kangi rinnale tõmmata. Teiseks katseks sättisime 147.5kg, kuid siis lasin kangi liialt kõhupeale ja katset ära ei loetud. Kolmandaks katseks jäi endiselt 147.5kg kuid seda enam üles suruda ei jaksanud – eelmised kaks katset väsitasid liialt ära. Jõutõmbe suutsin teha 240kg. Medal jäi saamata, aga see ei olegi oluline – sain väga olulise kogemuse.

Hetkel on küll jõutõstmises võistlused täie hooga käimas, kuid mina neist esialgsete plaanide kohaselt sellel aastal osa ei võta, ehkki trenni teen täie mühinaga. Vahepeal peab elu endale ka elama…

 

Andres Valgma (C7-11, akadeemilisel)

Permanent link to this article: http://propeller.eava.ee/2013/03/andres-valgma-joutostja/

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>