«

»

aug
16

Eesti Lennunduspäevad 2012

Kord aastas tõuseb Tartumaal Haaslava valla Lange küla külastajate arv üheks nädalavahetuseks taevasse. Nii ka tänavu kogunesid lennundushuvilised augusti esimesel nädalavahetusel Eesti Lennundusmuuseumisse. Kes eksponaate ja lennumasinate õhuetendust nautima, kes aga ulatas abistava käe ürituse sujuvaks kulgemiseks.

Ettevalmistused algasid juba päevi varem. Iga lennuvahendi jaoks määrati stendistid, kes masinat läbi ja lõhki tundma pidid. Usinamad uurisid eksponaadi tekkelugusid, tüüpvigu, iseäraseid omadusi ja muud huvitavat külalistele tutvustamiseks. Samuti läbisid meelelahutusakraktsioonide instruktorid koolitused, et külastajad end turvaliselt tunneksid.

Tihedalt sisustatud päevakava algas kõrgpilotaaži lennugrupi Baltic Bees ülelennuga Tartu linna ja muuseumi kohal. Seejärel startisid Ülenurme Lennuväljalt lennukid Antonov AN-2, Cessna 208 Caravan, Cessna 172, Piper Navajo ja helikopter Robinson R22 ning demonstreerisid ülelende.

Esindatud oli ka Õhuvägi Robinson R44-ga ning Piirivalve Lennusalk Agusta Westland 139-ga. Lennusalga meeskond demonstreeris ligemale 12 tonni kaaluva kopteriga oma manöövrivõimekust ning näitas, kuidas helikopteri abil tuld kustutatakse.

Pärastlõunal olid eranditult kõigi külastajate pilgud taevas, kui oma oskusi näitasid Baltic Bees lennugrupi piloodid. Peadpööritavaid manöövreid sooritades tiirutati muuseumi kohal pea pool tundi. Kogu show’d kommenteerides mainis kogenud õhuväe piloot kolonelleitnant Arvo Palumäe, et tegemist on tõelise maailmaklassi demonstreerimisega.

Kui kael show vaatamisest kangeks tõmbus, võis vahelduseks kogeda langevarjurite laskumise viimast kümmet meetrit langevarju simulaatoris. Selleks tuli ronida muuseumi vaatetorni ning sealt rakmetesse kinnitatuna trossiga alla lasta. Samuti oli soovijatele proovimiseks lennusimulaator, mis nõudis nii pea alaspidi olemist kui ka täpset kätt vaenlaste lennukite allatulistamisel. Tugevamate ülekoormuste saavutamiseks oli kohapeal ka katapulteerumist simuleeriv seade. Kummidega batuudile alla tõmmatud “hävituslendur” sai tunda, kuidas oleks hädamaandumisel järsu kiirendusega kokpitist taeva poole lennata.

Äärmiselt populaarsed olid ka huvilennud ümber muuseumi. Helikopter Robinson R22-ga sai 50 euro eest 5 minutit kaaspiloodi kohal istuda ja ülalt sipelgatena paistvaid lennupäevade külastajaid uudistada. Lennuki Cessna 172-ga lendamiseks pidi sõitma Ülenurme lennuväljale, kuna lennundusmuuseumil pole piisavalt pikka maandumisrada.

 

Permanent link to this article: http://propeller.eava.ee/2012/08/eesti-lennunduspaevad-20/

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>